TEXAS- Inovativno orodje za identifikacijo elementov trajnosti v tekstilni panogi
Projekt Texas, KA210-VET, se uvršča med majhna partnerstva v poklicnem izobraževanju.
— Skupaj z nemškim partnerjem Texulting GmbH, Zveza tekstilcev Slovenije, razvija izobraževalno digitalno, orodje, istočasno pa postavlja didaktične okvire, ki naslavljajo vprašanja problematike trajnosti, ogljičnega odtisa in ohranjanja naravnih virov znotraj tekstilne industrije.
Izobraževalno orodje (Planspiel) predstavlja interaktivno in inovativno orodje za indentifikacijo elementov trajnosti v tekstilni panogi in je namenjeno uporabi na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja znotraj tekstilnega sektorja. Namenjeno je spreminjanju klasičnega koncepta pretoka znanja, saj želi spodbujati možnost oblikovanja vse-evropskih skupin, z željo, da se tekstilna industrija poveže na evropski ravni in ustvari tako prostor za inovativne, trajnostne izdelke kot tudi prostor za usposabljanje mladih strokovnjakov iz področja tekstilstva.

— Ciljne skupine
V ciljno skupino za uporabo digitalnega orodja so zajeti dijaki, vključeni v poklicno izobraževanje, študenti tekstilnih smeri ter zaposleni v institucijah poklicnega izobraževanja, inštitutih za raziskave in razvoj ter posamezniki v podjetjih. Zajeti si želimo tudi posameznike, ki delujejo znotraj podjetji, čigar cilji so vezani na trajnostne in inovativne dejavnosti ter tiste posameznike, ki delujejo v podjetjih, ki so usmerjena v varčevanje z energetskimi viri.

TEXAS projekt (Inovativno orodje za identifikacijo elementov trajnosti v tekstilni panogi, projektna referenčna številka (KA210-VET-973EEED1). Projekt sofinancira Evropska unija.
Novice o TEXAS projektu

Praktično orodje ta promocijo in učenje trajnosti v tekstilni industriji
Projekt TEXAS, izveden v partnerstvu med podjetjem Texulting GmbH in Zvezo tekstilcev Slovenije, se je osredotočal na promocijo trajnostnih praks v tekstilni industriji preko uporabe praktičnih učnih orodji.
Glavni rezultat projekta je razvoj izobraževalnega simulacijskega orodja, imenovanega Planspiel. To orodje uporabnikom pomaga razumeti izzive trajnosti v tekstilnem sektorju in grafično prikaže vpliv uvedbe posameznih trajnostnih ukrepov, kako različne odločitve vplivajo na okoljske in poslovne rezultate. Orodje je zasnovano za uporabo na izobraževanjih in delavnicah, saj ga je mogoče prilagoditi za podjetja, študente in druge deležnike v industriji tako v Sloveniji kot v Nemčiji.
Poleg razvoja interaktivnega orodja so projektni partnerji organizirali več delavnic v obeh državah. Te delavnice so pripomogle k ozaveščanju o trajnosti in spodbudile bolj odprto razpravo o prihodnosti tekstilne industrije, ter povezovale predstavnike industrije, študente, širšo zainteresirano javnost in predstavnike raziskovalnih ustanov.
Projekt TEXAS je:
- Izdelal delovno različico interaktivnega izobraževalnega orodja Planspiel
- Izvedel delavnice za testiranje in promocijo izobraževalnega orodja
- Promoviral trdno sodelovanje med partnerji
Projekt TEXAS prikazuje, kako lahko ciljna orodja za usposabljanje in sodelovanje podpirajo pozitivne spremembe v tekstilni industriji, zlasti na področju trajnosti.
Zaključni spletni dogodek, Slovenija.
25. septembra 2024 je ZTS organizirala spletni dogodek z naslovom »Prihodnost tekstilne industrije«, katerega se je udeležilo 43 posameznikov, od tega 6 strokovnih predavateljev in 37 aktivnih udeležencev.
Dogodek je bil osredotočen na trajnost, inovacije in prihodnost tekstilnega sektorja. Med govorniki so bili vodilni na področju tekstilne kemije, razvoja izdelkov, raziskav materialov in izobraževanja. Delili so vpoglede v trajnostne prakse, prilagajanje izdelkov novim zahtevam trga in kako lahko izzivi industrije vodijo do inovacij.
Vabljeni govorci na dogodku so bili:
• Mojca Zupan, ustanoviteljica in direktorica podjetja Planet Care,
• Maja Čibej, direktorica podjetja BETI,
• dr. Anja Verbič, Vodja raziskovalne skupine projekta ProPlanet na Kemijskem inštitutu.
• Petra Jerič, asistentka na strojni fakulteti, Univerze v Mariboru.
• izr. Prof. Mag. Katja Burger Kovič in asist. Mag Arijana Gadžijev, skupna predstavitev, Naravoslovnotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani.
